wz
MENU:

Linky
Trolejbusové tratě
Vozový park
Výprava trolejbusů
Klady, zápory
Galerie trolejbusů
Galerie autobusů
Ostatní galerie
Tarif
Zpět na úvodní stránku
Banská Bystrica


BANSKOBYSTRICKÉ TROLEJBUSY: 24.8.1989 - 31.12.2005
VZPOMÍNÁME

     Banská Bystrica je 5. největší město Slovenska (bývalo 3.). Městem protéká řeka Hron a někdy se mu říká mesto pod Urpínom. To je kopec nad městem. Ve městě jezdí (k 24.12.2005) trolejbusy a autobusy. Přesto se o něm mnoho na stránkách o MHD nepsalo, až nyní. K 31.12.2005 by měli ukončit provoz trolejbusy. Chudáci tepličtí. Snažili se tam zrušit trolejbusy, mělo jim to trvat 3 roky a neuspěli. Zde jim od rozhodnutí do ukončení stačí 19 dní... Inu, všechno špatné je ve Slovensku možné... Jen doufám, že se nespustí řetězová reakce rušení provozů... Zdejší MHD proto hodnotím jako NEJHORŠÍ systém MHD, který snad může existovat (i čistě autobusový Brighton s jednodveřovými autobusy, v z hlediska MHD totálně zaostalé Anglii, je na tom mnohem líp).
     Přípravy na trolejbusy zde začali v roce 1984 stejně jako v Žilině. Bohužel přednost dostalo právě toto město, čehož si zde nyní vůbec neváží. Spuštěn byl 24.8.1989 pod napětím 750V, takže je nestarším provozem v bývalém Československu pod tímto napětím. 94,4% současného vozového parku bylo dodáno v letech 1989 - 90. V roce 1994 došlo k mírnému rozšíření v sídlišti Fončorda a nejnovější trať k Tescu byla otevřeno 3.1.2005 (oficiální otevření, ve skutečnosti spuštěna až po kolaudaci někdy v únoru).
     Více se o zdejší MHD dočtete v jednotlivých položkách Menu.
     Přestože je Banská Bystrica tak velká, jsou trolejbusy jediným elektrickým prostředkem, který zde jezdí. Všechny místní železniční tratě jsou totiž neelektrifikované. Trať do Zvolena ovšem nyní elektrifikací probíhá. Za povšimnutí ovšem stojí trať do Čremošného a dále směr Vrútky, Žilina. Nachází se zde totiž celých 22 tunelů, z nichž některé vytvářejí téměř smyčky. Nejdelší z nich, ten od Bystrice poslední, je dlouhý přes 4km!
     Takže pokud budete mít zájem navštívit Slovensko, rozhodně nenavštěvujte Banskou Bystrici! Od MHD tu nic nemůžete očekávat!

Odkazy:
www.imhd.sk/bb - výborné stránky se snad veškerými informacemi o bystrické MHD.
www.sadbb.sk - Stránky bývalého provozovatele - SAD BBDS.
www.sadzv.sk - Stránky současného provozovatele - SAD Zvolen.