wz
MENU:

Zpět na úvodní stránku
Hurghada

     Hurghada je docela rozhlehlé egyptské město na západním pobřeží Rudého moře. Jedná se nyní o velmi významné město, pravděpodobně nejvýznamně egypské město mimo deltu Nilu. Město žije zejména z turismu, vžtyť bylo vybudováno v poušti za tímto účelem. Proto tu probíhá neustálá mohutná výstavba hotelů.
     MHD tu samozřejmě není. Jako veřejná doprava doprava slouží všudypřítomné domuše (mikrobusy), které jedzí buď za 1 L.E. (asi 4 Kč), pokud je již obsazena, jinak jízdné stoují dle smlouvání od 10 do 25 L.E. (na vůz). Funguje tu jakási "propagace", která se skládá z neustálého troubení (zejména je-li vůz prázdný), případně potenciálnímu cestujímu řidič zastáví a zeptá se: "Bus?". Mikrobus je většinou obsazen kromě řidiče i "průvodčím", jehož úkolem je zavírat dveře. Mikrobusy jsou většinou značky Toyota.

Mikrobus v turistickém centru.

     Kromě toho po městě jezdí rovněž jakési minibusy označené Hurghada Internal Bus s doplňujícím označením Hotels - Downtown. Nepochopil jsem však kudy vlastně jezdí, neboť jsem tyto vozy viděl rovněž všude. Zároveň nechápu zda jezdí do "arabského" centra (neboli stará část), či do "turistického" centra (neboli nová část s obchody apod.). Provozovatel je společnost El Gouna. Jízdné je mi neznámé.

Minibus na "lince" Hurghada Internal Bus.


Často se objevuje toto označení, jehož význam jsem však nepochopil (že by se jednalo o autobusovou zastávku (mimochem ne Station, ale Stop) jsem nepostřehl).

     Jako skutečná VHD tak funguje jen autobusové spojení s Káhirou (cca 500km), které je realizováno opět společností El Gouna a to 12 krát denně. Existují autobusy třech tříd. 2x denně jezdí autobus třídy Normal s cenou 40 L.E. 4x denně pak jezdí třída V.I.P (60 L.E.) a překvapivě drahší First Class 6x (70 L.E.). Na autobusovém nádraží, nacházejícím se v "arabském" centru jsem viděl vcelku moderní autobusy. O to více je překvapivý vzhled autobusového nádráží, který je značně odpudivý. Budova vypadá napůl jako ve výstavbě a napůl jako rozbořená. Navíc mi dalo poněkud zabrat autobusové nádraží vůbec najít.

Nalezl jsem rovněž jakýsi objekt s několika autobusy, zřejmě "odstavná plocha".


"Budova" autobusového nádraží.


Pohled do autobusového nádraží.


Prodejní stánek v turickém centru. Znalost angličtiny zrovna vysoká není. (nápis Cairo Buss Tecket - správně Cairo Bus Ticket)