wz
MENU:

Zpět na úvodní stránku
Luxor - Silniční vláčky

     Luxor se nachází ve vnitrozemí na řece Nil. Přesto se jedná o turisticky atraktivní místo, jelikož se zde nachází spousty památek (Karnak Temple, Habseshut Temple, údolí Králů a jiné).
     Ve vlastním Luxoru žádná MHD zřejmě nejezdí (ostatně jako téměř všude v Egyptě). Pro pohodlí návštěvníků Habseshut Temple a údolí Králů slouží pro přepravu od parkoviště přímo k památkám jakési silniční vláčky.

Vláček v obratišti u Habseshut Temple.

     "Trať" k Habseshut Temple je poměrně krátká - asi 200m. Přesto v době návštěvy zde sloužily dokonce 3 vláčky, které jezdili velmi solidně vytížené. Všechny měly 2 vagóny (samozřejmě otevřené), lišily se ale hnacím vozidlem. 2 vláčky měly "lokomotivu" skutečně určenou k účelů tahání těchto vláčků, ale třetí vláček táhl zdvižný vozík :). Jízdné je (stejně jako u údolí Králů) zahrnuto v ceně vstupenky.

Vláček na trase. V čele zdvižný vozík.


Tankování vláčku na obratišti u parkoviště.

     Druhá "trať" (k údolí Králů) je o něco delší - odhad 500m, čemuž odpovídá větši velikost "provozu". Při návštěvě zde sloužilo spoustu vlaků (asi 10), ovšem většina sloužila zřejmě jako záloha, jelikož u parkoviště stálo vždy asi 5 vláčků. Vozový park byl rovněž rozmanitější. Počet vagónů činil 4(pokud si dobře pamatuji), všechny shodné, otevřené. "Lokomotivní" park byl ovšem zajímavější. Kromě obyčejných vozů jsem viděl v čele vláčku i dodávku. Ostatní čelní vozy si bohužel nevybavuji. Vzhledem k zákazu focení uvnitř údolí králů jsem foťák raději nechal v autobuse, tudíž zde neuvidíte žádné fotky tohoto "provozu".
     Pokud se tedy náhodou vydáte do Luxoru, rozhodně byste tyto památky neměli minou, už jen pro jejich vlastní zajímavost (ovšem vláčky jsou také zajímavé).